SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI:  +48 573 569 448

Łaźnia parowa - wszystko, co musisz wiedzieć

Łaźnia parowa - wszystko, co musisz wiedzieć

Łaźnia parowa to miejsce, które nie tylko gwarantuje relaks i odprężenie, ale również przynosi wiele korzyści dla zdrowia. Ciepło i para mają pozytywny wpływ na układ krążenia, skórę, mięśnie, a także na nasze samopoczucie. Ale, czym dokładnie jest łaźnia parowa i dlaczego warto z niej regularnie korzystać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Historia łaźni parowej

Początki łaźni parowej sięgają starożytności. Korzenie łaźni odnajdujemy w kulturze rzymskiej, gdzie termae, czyli publiczne łaźnie, były popularnym miejscem spotkań i relaksu.

Łaźnie parowe znalazły swoje miejsce w wielu kulturach. W Turcji znane są jako hamamy, natomiast w Rosji, jako bania. W każdej z tych kultur, łaźnie parowe miały swoją specyfikę i odgrywały ważną rolę. Dzisiejsze łaźnie parowe ewoluowały i przeszły modernizację, stając się częścią wielu spa, klubów fitness, a coraz częściej domów prywatnych.

Budowa i zasada działania łaźni parowej

Podstawowymi elementami łaźni parowej są: generator pary, a także izolowane pomieszczenie, które utrzymuje ciepło i parę. Łaźnia parowa działa na zasadzie podgrzewania wody, aż do momentu, w którym zamienia się ona w parę. Para jest następnie rozprowadzana po całym pomieszczeniu, tworząc gorący i wilgotny klimat.

Różnice pomiędzy łaźnią parową a sauną

Główna różnica pomiędzy łaźnią parową a sauną polega na wilgotności. Sauna jest zazwyczaj sucha, z wilgotnością poniżej 20%, podczas gdy łaźnia parowa ma wilgotność bliską 100%.

Typy Łaźni Parowych

Łaźnie parowe komercyjne

Komercyjne łaźnie parowe są często dostępne w centrach wellness, w spa, siłowniach, a nawet w niektórych hotelach. Są one zaprojektowane z myślą o większej liczbie osób.

Domowe łaźnie parowe

Dla osób, które cenią sobie prywatność, domowe łaźnie parowe będą idealnym rozwiązaniem. Takie łaźnie mogą być instalowane w łazienkach, piwnicach lub innych, specjalnie wydzielonych pomieszczeniach.

Przenośne łaźnie parowe

Przenośne łaźnie parowe to kompaktowe urządzenia, które można łatwo przenosić i instalować. Są one szczególnie popularne wśród osób, które często podróżują.

Wybór odpowiedniego typu łaźni zależy od wielu czynników, takich jak dostępność przestrzeni, budżet, a także osobiste preferencje i potrzeby.

Korzystanie z łaźni parowej - zalety

Dla skóry

Łaźnia parowa ma pozytywny wpływ na skórę, pomaga w jej oczyszczeniu i odżywieniu. Para wodna sprawia, że otwierają się pory skóry, co ułatwia usunięcie nagromadzonych toksyn, brudu i bakterii. W efekcie skóra staje się gładsza i jaśniejsza.

Dla układu oddechowego

Para jest często zalecana dla osób mających problemy z drogami oddechowymi, zmagających się z astmą czy alergią. Seanse w łaźni to sposób, by nawilżyć i oczyścić drogi oddechowe.

Dla układu Krążenia

Ciepło z łaźni parowej powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, co poprawia krążenie krwi.

Dla relaksu i redukcji stresu

Łaźnia parowa to doskonałe miejsce na relaks i odprężenie. Ciepło i para mogą pomóc zredukować stres i napięcie.

Inne potencjalne korzyści z korzystania z łaźni parowej to poprawa elastyczności mięśni, pomoc w utracie wagi, poprawa snu, a nawet przyspieszenie metabolizmu.

Jak korzystać z łaźni parowej?

Co ze sobą zabrać do łaźni parowej?

Do łaźni parowej zazwyczaj należy zabrać ręcznik, klapki i strój kąpielowy. Ponadto, zaleca się mieć przy sobie butelkę wody, aby uzupełniać płyny.

Jak długo korzystać z łaźni parowej?

Zalecany czas korzystania z łaźni parowej to od 10 do 20 minut. Ważne jest jednak, aby słuchać swojego ciała i nie przekraczać swoich granic.

Jak zachować się w łaźni parowej?

Podczas korzystania z łaźni parowej, ważne jest przestrzeganie zasad higieny i szacunku dla innych użytkowników. Niektóre z nich obejmują: nieużywanie urządzeń elektronicznych, mówienie cicho, unikanie używania perfum czy innych silnych zapachów.

Czy Istnieją przeciwwskazania do korzystania z łaźni parowej?

Pomimo wielu korzyści, w niektórych przypadkach łaźnia parowa może być przeciwwskazana. Osoby ze schorzeniami serca, wysokim ciśnieniem krwi, a także kobiety w ciąży, przed rozpoczęciem korzystania z łaźni parowej, powinny skonsultować się z lekarzem.

Sauna fińska - alternatywa do łaźni parowej 

Alternatywą dla łaźni parowej jest sauna fińska, która również wyróżnia się wieloma zaletami. Sauna fińska pomaga w eliminacji toksyn z organizmu, poprawia krążenie krwi, łagodzi bóle mięśniowe i pomaga w odprężeniu. Co więcej, ze względu na swoją konstrukcję, najczęściej wykonaną z drewna, doskonale się prezentuje. Taką saunę możemy zamontować we własnym ogrodzie ‒ aby to zrobić nie trzeba dysponować bardzo dużą działką. Ogrodowa sauna fińska to gwarancja doskonałego relaksu na własnej posesji. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl