SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI:  +48 573 569 448

Sauna w ciąży - czy jest bezpieczna?

Sauna w ciąży - czy jest bezpieczna?

Wokół tematu korzystania z sauny w czasie ciąży krąży wiele teorii. Przyjemność ta ma wielu zwolenników, jak i przeciwników. Oczywiście istnieją pewne zagrożenia, o których należy wiedzieć, zanim zdecydujemy się skorzystać z sauny. W parze z nimi idzie jednak cała gama korzyści. Warto zatem głębiej zbadać temat, aby nie dać się ponieść pogłoskom. Sauna w ciąży może być bowiem bezpieczna. Trzeba tylko, korzystając z niej, przestrzegać pewnych zasad.

Sauna w I trymestrze ciąży - tylko dla osób z doświadczeniem

Pierwszych dwanaście tygodni ciąży, to okres, kiedy należy zachować szczególną ostrożność. Ryzyko poronienia jest wtedy spore, a maleńki płód jest mocno narażony na szkodliwe wpływy świata zewnętrznego. Nie ma on jeszcze wykształconej umiejętności termoregulacji, dlatego silne podwyższenie temperatury, jakie powoduje przebywanie w saunie, może przyczynić się do powstania groźnych wad ośrodkowego układu nerwowego.

Korzystania z sauny powinny unikać przede wszystkim kobiety, które wcześniej tego nie robiły. Jeżeli sauna przed ciążą była na porządku dziennym, organizm jest już przyzwyczajony do ekstremalnych warunków. Co za tym idzie, zagrożenie dla płodu również jest mniejsze. Należy jedynie pamiętać, aby znacznie skrócić czas przebywania w saunie i nie przesadzać ze zbyt wysoką temperaturą. 

Sauna w ciąży - nie taki diabeł straszny

Wysoka temperatura w saunie powoduje zwężenie naczyń krwionośnych. Może zatem stać się przyczyną niedotlenienia płodu. Dlatego tak ważne jest, aby nie przegrzewać nadmiernie organizmu. Przy niewielkich temperaturach, mimo iż skóra ogrzeje się o kilka stopni, to jednak warunki wewnątrz ciała kobiety nie zmienią się aż tak bardzo, by zaszkodzić dziecku.

Korzyści płynące z przebywania w saunie są za to naprawdę znaczące. Przede wszystkim możemy w niej osiągnąć stan najwyższego odprężenia, a relaks w ciąży jest przecież niezwykle ważny. Korzystanie z sauny wzmacnia również odporność organizmu i pomaga w pozbyciu się toksyn. Warto również wspomnieć o pozytywnym wpływie sauny na walkę z bólami mięśniowo - stawowymi, które, zwłaszcza w późniejszym okresie ciąży, mogą mocno doskwierać kobiecie.

Zasady, których należy przestrzegać, by sauna w ciąży była bezpieczna


W czasie ciąży, bardziej niż kiedykolwiek, należy wsłuchiwać się w swoje ciało i wychodzić naprzeciw jego potrzebom. Wszelkie budzące wątpliwość decyzje należy koniecznie konsultować z lekarzem prowadzącym. Dotyczy to również korzystania z sauny. Zanim zdecydujemy się na ten rodzaj relaksu, powinniśmy mieć pewność, że ciąża przebiega prawidłowo i nie wymaga szczególnej ostrożności.

Ze względu na wysoką w tym okresie wrażliwość organizmu na wszelkie infekcje, trzeba upewnić się, że sauna, z której zamierzamy skorzystać, jest miejscem higienicznym, pozbawionym pleśni i grzybów. Przed wejściem do sauny warto również zadbać o odpowiednie nawodnienie, a w razie zawrotów głowy, czy jakichkolwiek innych niepokojących objawów, natychmiast przerwać zabieg.

Z zachowaniem zasad zdrowego rozsądku sauna w ciąży może być bezpieczna dla dziecka i przynieść dużą dawkę przyjemności przyszłej mamie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl